א. גילוי אש | מערכת כיבוי מנדף
0722415588

מערכת כיבוי מנדף
כיבוי אש אוטומטי

מערכת כיבוי מנדף כיבוי אש אוטומטיכיבוי מנדף או מערכות לכיבוי מנדף זו מערכת אוטומטית שמקטינה את הנזק במידה ופורצת שריפה באזור המטבח. מנדף הוא הארובה האחראית לנדף את העשן והאדים שיוצאים ממכשירי הבישול במטבח, כגון הכיריים, הגז החשמלי או התנור. העשן והאדים שיוצאים ממכשירים אלו מכילים שמן, שומן ושאר חומרים אחרים שיכולים ולהיות דליקים ואשר נדבקים לדפנות המנדף. בשילוב עם המכשירים הקיימים במטבח שהם בעלי מתח גבוה ופועלים על חשמל וגז, נוצרת סכנה לשריפה אותה אי אפשר לכבות ללא מערכת לכיבוי מנדף.

מה הן תפקידי מערכת לכיבוי מנדף?

תפקידי מערכות מסוג זה הוא לזהות את השריפה בשלב הקרוב ביותר לתחילת ההתלקחות שלה ולדאוג לכבות אותה. הרעיון העומד מאחורי מערכת כיבוי מנדף היא לאפשר למזער את הנזק כמה שאפשר במידה ופורצת שריפה במטבח, כתוצאה מהחומרים והמכשירים הדליקים הקיימים בו. חלק מרעיון מזעור הנזק במערכת זו, היא שימוש בחומרים לכיבוי השריפה שיוכלו להשאיר את המכשירים והמשטחים הקיימים במטבח במצב הטוב ביותר, גם במקרה של שריפה.

איך פועלות מערכות לכיבוי מנדף?
מערכות מסוג זה מכילות נוזל בשם פוטסיום פוספט, זהו נוזל המתאים לכיבוי שריפות הנוצרות מדלקות של שומנים. נוזל זה נמצא בכלי יעודי והוא בעצם חונק את האוויר סביבו כאשר הוא משתחרר. בנוסף הוא אינו בעל מוליכות חשמלית כמו דלקים או שמנים וכך הוא יכול להיות מוצב בקרבה למכשירים בעלי מתח גבוהה בלי להזיק להם. החלק השני של מערכת לכיבוי מנדף מורכבת מראש המערכת שבעצם אחראי על הפעלתה. חלק זה נותן את הפקודה בשעת הצורך לשאר המערכת להתחיל לפעול. למערכת זו יש גם גלאי אש ועשן המותקנים בתוך המערכת והם שמזהים התנהגות חשודה המצריכה את הפעלת המערכת. חומר הכיבוי יותז בעת הצורך על מקום הדליקה בעזרת מתזים, שמאפשר לכבות את הדלקה מבלי לפגוע במשטחי הנירוסטה הקיימים במטבחים רבים כיום. למיכל הכיבוי במערכת כיבוי מנדף, מצורף צינור המחובר למתזים האחראים על התזת החומר שמכבה את השריפה. מתזים אלו יהיו מכוונים אל כל מכשירי החשמל במטבח שיכולים להתלקח, על מנת לפגוע בהם בצורה ישירה במידה ומתרחשת שריפה. מערכות הכיבוי השונות יבדלו אחת מהשנייה מבחינת גודל המתזים והאורך שלהם.

למערכות אוטומטיות אלו ישנו גם חלק ידני, שמטרתו החלפת הפעולה האוטומטית של המערכת במידת הצורך. למערכת כיבוי מנדף, תתווסף תמיד ידית הפעלה, המאפשרת הפעלה ידנית של המנדף במידה וישנה תקלה במערכת האוטומטית ויש צורך בהפעלה ידנית של המנדף. ידית ההפעלה תהיה מחוברת אל ראש ההפעלה מצד אחד ובאזור היציאה מהמטבח בצד השני, דבר שיאפשר הפעלה כמה שיותר מרוחקת של המנדף במידת הצורך ואף תאפשר מילוט בזמן שריפה. במידה ואנחנו מבחינים בשריפה במטבח שלא התגלתה בידי המערכת האוטומטית לכיבוי מנדף, יש להפעיל באופן מיידי את ידית ההפעלה ולהימלט בהקדם מהמקום על מנת למנוע פגיעה בנפש.

מה חשוב להחליף במערכת לכיבוי מנדף?
במערת מסוג זה יש להחליף את גלאי העשן והאש אחת לשנה לערך, שכן הם נשחקים ויעילותם יורדת. גלאי העשן והאש ממוקמים בסמוך לפתחי הארובה ולכן יספגו שומנים רבים שמשבשים את יעילותם ככל שעובר הזמן. על מנת לשמור על יעילות הפעולה שלהם ועל עבודה תקינה של המנדף, יש לדאוג להחלפה שלהם באופן תדיר.

מה נלקח בחשבון בהתאמת מערכת לכיבוי מנדף למטבח?

בעת התאמת מערכת לכיבוי מנדף למטבח, ניקח בחשבון את גודל החלל, פריסת המכשירים השונים בחלל, עיצוב המטבח, והתאמת המערכת כך שתספק הגנה ביחד עם השתלבות בעיצוב החלל.